Aluminiowe kompendium wiedzy… i co to oznacza dla puszki

Aluminiowe kompendium wiedzy… i co to oznacza dla puszki

Aluminiowe kompendium wiedzy… i co to oznacza dla puszki 1280 720 WojdyloPL

Puszki, jak doskonale wiecie, wykonane są z aluminium (szok i niedowierzanie!). Czy jednak macie świadomość, dlaczego jest to rozwiązanie najlepsze z najlepszych? Dziś skupiamy się właściwościach tego metalu, które sprawiają, że puszka jest jaka jest (czyli super!), oraz podpowiadamy, co zrobić, aby nigdy nam go nie zabrakło.

Zacznijmy od podstaw – co to jest aluminium?

Wsiadajcie w nasz wehikuł czasu, wpadamy z powrotem na lekcję chemii! To wyjątkowo popularne tworzywo to pierwiastek zwany glinem (aluminium natomiast to jego nazwa wykorzystywana w szeroko pojętym przemyśle). Pozyskuje się go z boksytu, czyli skały osadowej o czerwonawej barwie, która w największej ilości występuje dość daleko, bo aż w Australii. Nawet tam jednak jego złoża są dość ograniczone (a ponadto chodzi się tam do góry nogami… a przynajmniej tak wynika z mapy). Czy istnieje inny sposób, aby otrzymać solidną ilość aluminium? Ależ oczywiście – wystarczy zadbać o nieprzerwany proces jego recyklingu!

Właściwości aluminium

Z uwagi na fakt, że aluminium jest metalem lekkim (prawie trzy razy lżejszym niż na przykład żelazo), wykorzystanie go do produkcji puszek wydaje się być „oczywistą oczywistością” – poręczność i możliwość transportu absolutnie wszędzie to jedna z ich największych zalet. Jest też super plastyczne, dlatego po odlaniu przetopionych puszek i przetworzeniu ich w cieniutkie arkusze specjalne maszyny bez trudu nadają puszkom ich docelowy kształt. Materiał ten jest również powszechnie doceniany ze względu na swoją nadspodziewaną wytrzymałość – niestraszne mu żadne czynniki atmosferyczne (co doskonale chroni nasze napoje na przykład przed działaniem wysokich temperatur czy promieniowania UV). A największa zaleta naszym zdaniem? Możliwość nieskończonego przetwarzania – jeśli tylko zadbamy o to, aby wrzucać puszki do specjalnie oznaczonych pojemników, proces recyklingu będzie trwał wiecznie.

Tego nie pomalujesz?

Swego czasu w Internecie popularny był pewien filmik, w którym padła kontrowersyjna teza, jakoby aluminium nie dało się pomalować. W istocie jest w tym trochę prawdy – aluminium bowiem może przybrać formę o nieporowatej powierzchni, co utrudnia utrzymanie się na nim farby. W przypadku puszki jednak nie ma to żadnego znaczenia – nadruki na nich są bowiem wykonywane poprzez specjalne drukarki, a nowoczesna technologia sprawia, że w kwestii ich wyglądu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Co więcej, to właśnie czyni z puszki doskonały nośnik reklamowy!

Szerokie zastosowanie

Tak naprawdę aluminium towarzyszy nam wszędzie i codziennie – mnóstwo branż korzysta z jego wyjątkowych właściwości. Oprócz puszeczek pojawia się na przykład w kuchni (choćby jako nieodzowna we wszelkich wypiekach folia aluminiowa), w środkach transportu (nie tylko jako części rowerów czy samochodów, ale nawet w samolotach), jako materiał stale wykorzystywany w budownictwie (rynny, dachówki czy bramy garażowe), a nawet w obudowach naszych laptopów czy telefonów! To także kolejny argument, aby zadbać o ciągłość recyklingu puszek – wygląda na to, że bez aluminium naprawdę trudno byłoby nam się obejść!

Jedynym krokiem, jaki musimy wykonać z naszej strony, jest wrzucenie puszki do żółtego pojemnika. Tak wiele i tak niewiele – damy radę?!