6 rzeczy, których nie wiesz o puszce aluminiowej

6 rzeczy, których nie wiesz o puszce aluminiowej

6 rzeczy, których nie wiesz o puszce aluminiowej 1280 720 WojdyloPL

Czy niepozorna puszka aluminiowa kryje w sobie jakieś tajemnice? Wydawałoby się, że to zwykły przedmiot codziennego użytku, o którym trudno długo opowiadać. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie podjęli wyzwania i nie spróbowali spojrzeć na puszkę od nieco innej strony! Okazuje się, że taka puszeczka to skarbnica wielu zaskakujących ciekawostek – a między innymi od tego macie nas, aby bliżej zapoznać się z tym tematem. Zapraszamy zatem na przegląd 6 faktów, których zapewne nie wiecie o puszce aluminiowej!


1.      Puszka jest z nami już od prawie 100 lat!

Puszka aluminiowa to już całkiem sędziwa staruszka. Powstała bowiem w latach 30. XX wieku w USA dzięki pomysłowi Gottfrieda Kruegera, piwowara niemieckiego pochodzenia. Nic zatem dziwnego, że jako pierwsze w puszce pojawiło się właśnie piwo! Ponad 20 lat później puszka stała się opatentowanym wynalazkiem
w formie takiej, w jakiej znamy ją dziś: z zawleczką oraz nacięciem, które ułatwia jej otwieranie.


2.      Na przestrzeni lat puszka znacznie schudła

Jedną z niekwestionowanych zalet puszki jest wygoda jej użytkowania – w porównaniu z napojami
w szklanych opakowaniach waży naprawdę niewiele, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem na przykład w podróży. To zasługa konsekwentnej redukcji jej masy – okazuje się, że pierwsze puszki ważyły aż 4 razy więcej niż te znane nam dziś. 


3.      Puszka to doskonałe rozwiązanie dla marketingowców

Być może to niezbyt oczywista sprawa, ale puszka świetnie sprawdza się jako powierzchnia reklamowa! Jej charakterystyczny kształt sprawia, że wzór nadruku można łatwo dostosować do swoich potrzeb, co stwarza ogromne możliwości reklamowe – w końcu to aż 360°, które można pomysłowo zagospodarować. Opcja ta zresztą została już wielokrotnie wykorzystana przez największe światowe koncerny, a niektórzy tę różnorodność docenili do tego stopnia, że…

4.      Puszka jest często przedmiotem kolekcjonerskim

Zbieranie znaczków czy magnesów na lodówkę to już przeżytek – czas na bardziej oryginalne pomysły! Są na tym świecie ludzie, którzy kolekcjonują tysiące puszek aluminiowych, a w naszym kraju swego czasu powstał nawet Polski Klub Zbieraczy Puszek! Ba, dokopaliśmy się nawet do informacji, że pewien kolekcjoner z USA pobił rekord Guinessa w największej ilości posiadanych… zawleczek od puszek aluminiowych, a jego kolekcja liczy aż 22 miliony!

5.      W puszce sprzedaje się nie tylko napoje

Choć jako pierwsze na myśl przychodzi zazwyczaj zastosowanie puszki do sprzedaży napojów, okazuje się, że na świecie służy ona nie tylko do tak oczywistych celów. Jeden z kanadyskich start-upów swego czasu wpadł na pomysł sprzedaży… czystego powietrza w puszkach! 
Co ciekawe, produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem, a największym w krajach takich jak Chiny i Japonia, gdzie coraz wyższe stężenie zanieczyszczeń w powietrzu stało się realnym problemem.

6.      Cykl życia puszki nie kończy się nigdy (pod warunkiem, że w tym pomożemy!)

Myślisz, że po wyrzuceniu puszki kończy się jej żywot? Otóż puszka aluminiowa może w nieskończoność być poddawana procesowi recyklingu pod jednym istotnym warunkiem: należy wrzucić ją do specjalnie oznaczonego żółtego pojemnika. Wówczas rozpoczyna się jej przygoda, podczas której zostaje poddana wielu procesom recyklingowym, aby na końcu ponownie trafić na półki sklepowe jako nowe i pełnowartościowe opakowanie dla naszych ulubionych napojów. Nasz ruch jest tu o tyle istotny, że bez tego puszka będzie rozkładać się nawet przez aż 200 lat!

To jak, pomożecie?!