5 rzeczy, które robisz dla planety, gdy wrzucasz puszkę do żółtego pojemnika

5 rzeczy, które robisz dla planety, gdy wrzucasz puszkę do żółtego pojemnika

5 rzeczy, które robisz dla planety, gdy wrzucasz puszkę do żółtego pojemnika 1280 720 WojdyloPL

Czynienie dobra ponoć leży w naturze człowieka, a gdyby tak głębiej zastanowić się nad tym tematem, okazuje się, że jest to prostsze niż mogłoby się wydawać. To bowiem nie tylko wielkie, spektakularne akcje pomocowe, ale również różne codzienne nawyki, które mają pozytywne „skutki uboczne”. Weźmy na przykład naszą ulubioną puszkę aluminiową – co robisz dla planety, gdy wrzucasz ją do specjalnie przeznaczonego dla niej żółtego pojemnika?


1.      Oszczędzasz duuużo energii


Recykling puszek pozwala na zaoszczędzenie aż 95% energii, która byłaby potrzebna na wykonanie nowej puszki z rudy aluminium. Jak to wygląda w praktyce? Spróbujmy użyć najprostszego porównania: to ilość prądu, dzięki której można na przykład naładować do maksimum smartfona lub zasilać żarówkę przez aż 24 godziny! Czy to się opłaca? Cóż, z pewnością przypomnisz sobie o tym, gdy następnym razem padnie Ci telefon… 🙂


2.      Ograniczasz emisję gazów cieplarnianych


Zapewne niejeden raz słyszeliście o problemie globalnego ocieplenia. Ten wynika z efektu cieplarnianego, czyli podwyższenia temperatury Ziemi przez zwiększoną obecność gazów cieplarnianych. Naszym głównym celem powinno być zatem aktywne ograniczanie ich emisji – a co ma do tego puszka? Statystyki nie kłamią – wyrzucając ją do żółtego pojemnika, a tym samym rozpoczynając proces recyklingu, przyczyniasz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych aż o 3 miliony ton rocznie! 


3.      Oszczędzasz zasoby naturalne


Aby stworzyć puszki z rudy aluminium, potrzeba naturalnych zasobów takich jak boksyt czy ropa naftowa. Mowa tu jednak o tak ogromnych ilościach, że jest to kompletnie nieopłacalne i niekorzystne dla środowiska. Wybierając puszkę, robisz więc bardzo ważną rzecz: przyczyniasz się do odzysku aluminium. Tona takiego przetworzonego aluminium pozwala natomiast oszczędzić około 4 ton boksytu i 700 kg ropy naftowej. 

4.      Zapobiegasz zaśmieceniu planety


Puszkę, która nie trafia do recyklingu, czeka dosyć marny los: może rozkładać się bowiem nawet przez aż 200 lat! Biorąc pod uwagę fakt, że puszki zużywane na świecie liczy się w setkach miliardów rocznie, aż trudno wyobrazić sobie, jak ogromna jest to szkoda dla środowiska. Wystarczy jednak jeden prosty krok, czyli wrzucenie puszki do żółtego pojemnika – w ten sposób nie tylko dbasz o czystość planety, ale również uruchamiasz proces recyklingu puszki, który trwa o wiele krócej niż jej rozkład, bo jedyne 60 dni.


5.      Dajesz dobry przykład

Choć edukacja ekologiczna w naszym kraju ma się całkiem nieźle, faktem jest, że w praktyce nie zawsze wszystko odbywa się tak, jak powinno. Wrzucając każdą swoją puszkę do żółtego pojemnika, stanowisz doskonały przykład dla swojego otoczenia – stąd zaś prosta droga do tego, aby uruchomić wspaniały efekt domina!