Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko zahajují spolupráci. Cílem je více zrecyklovaných plechovek

Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko zahajují spolupráci. Cílem je více zrecyklovaných plechovek

Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko zahajují spolupráci. Cílem je více zrecyklovaných plechovek 2000 1334 HannovaCZ

Nezisková organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko. Obě organizace mají zájem na co největším podílu zrecyklovaných nápojových plechovek. Podle posledních dat totiž Češi vytřídí jen asi 40 % nápojových plechovek a za evropským průměrem (76 %) tak výrazně zaostávají.

Nápojové plechovky jsou ekonomicky i environmentálně velmi výhodným obalem. Hliník, ze kterého jsou vyrobené, se dá donekonečna recyklovat bez ztráty kvality, a navíc se jeho recyklací ušetří až 95 % energie oproti výrobě nového materiálu. Další výhodou oproti skleněným lahvím je nízká hmotnost plechovek a s ní spojené úspory při dopravě.

Podle posledních čísel se v Česku zrecykluje jen asi 40 % spotřebovaných plechovek, což znamená velkou environmentální a ekonomickou ztrátu. Celoevropská iniciativa Každá plechovka se počítá si dává za cíl vzdělávat spotřebitele, aby tento materiál správně třídili.

I proto nyní navazuje spolupráci s organizací Ukliďme Česko a s její webovou aplikací Kam s ním?. „Vznik takového projektu kvitujeme. Často narážíme na to, že by lidé chtěli nápojové plechovky recyklovat, ale nevědí kde a jak. Přitom v Česku už je přes 30 tisíc míst, kde mohou prázdné plechovky vytřídit,“ říká předseda iniciativy Každá plechovka se počítá Radek Mádr.

Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko doplňuje: „Nyní si lidé mohou nejbližší sběrné místo snadno vyhledat na www.KAMsNIM.cz. V tuto chvíli máme v mapě přes šest tisíc takových míst a další postupně přibývají.“

Z nedávného exkluzivního celoevropského výzkumu, který pro iniciativu Každá plechovka se počítá připravila agentura LUCID, totiž vyplývá, že plechovky třídí pravidelně jen necelá třetina Čechů. Právě absence sběrných nádob v ulicích nebo malá informovanost jsou největší překážkou, proč Češi kovový odpad netřídí. „Zkvalitnění recyklační infrastruktury a osvěta jsou tou nejlepší cestou, jak vrátit co nejvíce plechovek do oběhu. Musíme si uvědomit, že každá spotřebovaná plechovka je vlastně hliník, který můžeme znovu použít,“ dodává Radek Mádr.