Zasada 3R

Zasada 3R

Zasada 3R 1280 720 WojdyloPL

Zasada 3R – warto ją znać!

Niektórzy uważają, że zasady są po to, aby je łamać… ale w przypadku tej, o której za chwilę Wam opowiemy, twierdzenie to bynajmniej nie ma racji bytu! Zasada 3R, bo o niej mowa, jest nie tylko wyjątkowo łatwa do zapamiętania, ale również ułatwia życie, a jej stosowanie skutkuje samym dobrem… właściwie dla całego świata i każdego z nas z osobna. Mało tego – zasada ta ma także mnóstwo wspólnego z naszymi ulubionymi przedmiotami, czyli puszkami aluminiowymi!

Czym jest zasada 3R i skąd się wzięła?

Zasada 3R jest niezwykle prosta – pochodzi od pierwszych liter trzech angielskich słów:
– Reduce (polska wersja: Unikaj),
– Reuse (polska wersja: Użyj powtórnie),
– Recycle (polska wersja: Utylizuj).

Jak łatwo się domyślić, są to uniwersalne zasady, którymi należy kierować się w życiu, aby jak najbardziej przysłużyć się naszej planecie. Trudno dokładnie oszacować, kto i kiedy po raz pierwszy użył tych słów w takiej właśnie formie, ale wiele źródeł podaje, że stało się to w USA w latach 70. XX wieku – w czasach wojny wietnamskiej. Wówczas to bowiem zagadnienie zanieczyszczeń środowiska zaczęło być coraz częściej poruszane; wtedy także obchodzono pierwszy w historii Dzień Ziemi (dokładnie 22 kwietnia 1970 r.). Zaczęto czynnie zastanawiać się nad działaniami, które będą mieć realny wpływ na czystość środowiska, a zasada 3R – czytelna i prosta we wdrożeniu – idealnie wpasowała się w ten trend.

Reduce, Reuse, Recycle – jak to działa w praktyce?

Na czym dokładnie polega działanie w myśl zasady 3R? Chodzi o wprowadzenie w swoją codzienność pewnych nawyków – małe kroki każdego z nas są bowiem katalizatorem mnóstwa pozytywnych zmian. Jeśli zatem chcecie, aby zasada 3R stała się podstawą Waszego funkcjonowania, musicie jedynie:

1) (zasada 1R: Reduce) unikać nadmiernego produkowania odpadów – tyczy się to przede wszystkim rozważnych zakupów, przykładowo wybierania produktów w opakowaniach uzupełniających, noszenia ze sobą własnej ekologicznej torby na zakupy czy redukcji kupowanych ubrań… Sami wiecie doskonale, co leży w zasięgu Waszego działania!

2) (zasada 2R: Reuse) używać ponownie przedmiotów, w przypadku których jest to możliwe – ile razy wyrzucaliśmy rzeczy, którym przy odrobinie wysiłku można było nadać nowe życie? No właśnie – praktykujmy powtórne korzystanie z wszystkiego, co może przysłużyć się w nieco innej formie. Warto także pamiętać, że to, co dla nas jest już bezużyteczne, może przydać się komuś innemu!

3) (zasada 3R: Recycle) utylizować wszystko, co się da – recykling to jeden z najlepszych wynalazków ludzkości, dlatego też korzystajmy z niego do woli, a natura z pewnością będzie nam za to wdzięczna. Wprowadzeniem w życie trzeciej zasady jest na przykład wrzucanie puszek aluminiowych do żółtego pojemnika – nic nas to nie kosztuje, a jednocześnie w ten sposób możemy zyskać naprawdę wiele.

Załoga Każdej Puszki Cennej działa w myśl zasady 3R od lat i ochoczo szerzy ją, gdzie tylko może, dlatego jest to absolutnie potwierdzone info: zasada 3R naprawdę działa! Zachęcamy Was do wdrożenia jej do swojej codzienności, a jeśli nie wiecie, od czego zacząć, podpowiadamy: recykling puszek aluminiowych jest świetnym pierwszym krokiem ku piękniejszej rzeczywistości.