V České republice si plechovkové nápoje oblíbilo 36 % lidí ve věku 18–45 let, ti je konzumují denně nebo několikrát týdně. Avšak pouze necelá polovina z nich řádně třídí použité obaly. Zbytek buď vyhazuje plechovky do směsného odpadu (téměř třetina konzumentů), nebo je vyhazuje do směsného odpadu, pokud není k dispozici kontejner na kovový odpad (22 %). K důslednějšímu třídění nápojových plechovek budou 5. června 2024, u příležitosti Světové dne životního prostředí, v ulicích Prahy motivovat ambasadoři naší iniciativy Každá plechovka se počítá. Akce pořádaná v rámci světové International Recycling Tour se v české metropoli bude konat již počtvrté.
Ve stejný den, kdy se tato akce koná i ve městech jako Birmingham, Madrid, na plážích Copacabana nebo v Abú Dhabí, se v české metropoli uskuteční doprovodný program s tvorbou stěny PixelCan, což je velkoformátové umělecké dílo složené z nápojových plechovek. K jeho tvorbě se budou moci lidé připojit před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru na Praze 2. Ambasadoři iniciativy Každá plechovka se počítá se vydají do ulic Prahy 2 s unikátními zelenými recyklačními batohy budou sbírat vypité nápojové plechovky a šířit poselství, že hliníkové plechovky mohou být neomezeně recyklovány, pokud jsou správně tříděny. Velké kovové srdce určené ke sběru nápojových plechovek bude až do konce července umístěno v Riegrových sadech, jak uvádí místostarosta Prahy 2 Jan Recman. Celá akce, která se koná pod jeho záštitou, má navázat na úspěšnou spolupráci z minulého roku.
Motivem letošního International Recycling Tour u příležitosti Světového dne životního prostředí je hashtag #GenerationRestoration. Stěna PixelCan, umělecké dílo vytvořené z více než 2000 hliníkových nápojových plechovek, bude letos na náměstí Míru na Praze 2 představovat mořskou želvu, jedno ze zvířat naší planety, které se řadí mezi ohrožené nebo zranitelné kvůli degradaci ekosystémů způsobené lidskými činnostmi.
Podle nejnovějšího průzkumu STEM/MARK si 69 % účastníků myslí, že zvýšení počtu kontejnerů na kov a zavedení zálohového systému (54 %) by bylo nejefektivnějším způsobem, jak zlepšit proces třídění pro lepší recyklaci. Zavedení povinného zálohového systému na nápojové plechovky podporuje dokonce 74 % respondentů. Očekávají od něj zejména zvýšení míry recyklace a snížení množství směsného odpadu a odpadků na zemi.
Výsledky průzkumu opět potvrdily, že klíčovým problémem je nedostatek vhodných míst pro recyklaci nápojových plechovek. Tuto situaci by mohl v budoucnu zlepšit právě zálohový systém na plechovky. Přestože se ale očekává, že zálohový systém pokryje většinu potřeb, stále zůstanou místa, jako jsou například venkovní akce, parky, veřejná prostranství nebo koncerty, kde tento systém nebude fungovat. Z průzkumu také vyplynulo, že 45 % dotazovaných Češek a Čechů si plechovkové nápoje kupuje nejvíce pro domácí konzumaci. Dalších 31 % si nápoj z plechovky vychutná nejčastěji na cestách a jen 12 % v zaměstnání.
Skvělá zpráva je, že povědomí o nekonečné recyklovatelnosti hliníkových plechovek stále vzrůstá. Iniciativa Každá plechovka se počítá usiluje nejen o edukaci nejširší veřejnosti v otázkách recyklace nápojových plechovek, ale monitoruje také trendy v recyklačním chování konzumentů v jednotlivých zemích a hledá způsoby, jak správné třídění podpořit. V roce 2023 celosvětová iniciativa Every Can Counts oslovila na celém světě 183,5 milionu lidí a pomohla tak recyklovat přes 55 milionů nápojových plechovek prostřednictvím jednotlivých akcí a partnerství.
Vizí je dosáhnout 100% recyklace nápojových plechovek na celém světě! Každá recyklovaná plechovka se totiž může na pulty obchodů vrátit již do 60 dní a kampaně jako International Recycling Tour nás všechny přibližují k této vizi o krok blíže, což demonstruje sílu kolektivního úsilí při vytváření skutečné cirkulární ekonomiky ve prospěch lidí i přírody.
* Průzkum proběhl na vzorku 500 respondentů. Cílovými respondenty byli lidé kupující nápoje v plechovkách alespoň jednou měsíčně, ve věku 18 až 45 let.