Recykling aluminiowych puszek po napojach w 2021 r. na nowym rekordowym poziomie 76%

Recykling aluminiowych puszek po napojach w 2021 r. na nowym rekordowym poziomie 76%

Recykling aluminiowych puszek po napojach w 2021 r. na nowym rekordowym poziomie 76% 1910 569 WojdyloPL

Recykling aluminiowych puszek po napojach osiągnął nowy rekordowy poziom 570 000 ton, co pozwoliło zaoszczędzić 4,7 mln ton CO2eq.

Bruksela, 21 lutego 2024 r. – Najnowszy raport Metal Packaging Europe oraz European Aluminium pokazuje, że ogólna stopa recyklingu puszek aluminiowych w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii wzrosła o 3,2% do nowego rekordowego poziomu 76% (76,1%). Łączna ilość zrecyklingowanego aluminium z puszek osiągnęła rekordowy poziom 570 000 ton, co stanowi wzrost o 60 000 ton w porównaniu z poprzednim rokiem. Oznacza to całkowitą oszczędność emisji gazów cieplarnianych (GHG) na poziomie 4,7 miliona ton CO₂eq (równoważnik rocznej ilości GHG wyprodukowanej przez europejskie miasto liczące ponad pół miliona mieszkańców).

Producenci puszek (członkowie Metal Packaging Europe) i dostawcy aluminium (członkowie European Aluminium) cieszą się ze wzrostu stopy recyklingu na poziomie europejskim. Jednak wiele państw członkowskich UE nadal ma trudności z osiągnięciem poziomu 90% recyklingu lub wyższego. Branża wspiera jednak ambitne cele w zakresie zbiórki pojemników na napoje, takich jak puszki aluminiowe, o czym mowa w proponowanym regulaminie UE dotyczącym opakowań.

„Jesteśmy dumni z ostatniego osiągnięcia i wierzymy, że branża jest na dobrej drodze do osiągnięcia 100% cyrkularności puszek aluminiowych do 2050 roku. Dzisiaj puszki są jednym z najczęściej recyklingowanych opakowań na europejskim rynku. Producenci puszek niedawno dołączyli do innych liderów branży na COP 28 w wezwaniu do przyspieszenia cyrkularności puszek aluminiowych i przyczynienia się do osiągnięcia Net Zero do 2050 roku” – powiedziała Krassimira Kazahska, dyrektor generalna Metal Packaging Europe, dodając, że „Aluminium to materiał ,permanentny’, co oznacza, że może być wielokrotnie przerabiany przez procesy recyklingu wysokiej jakości, nie tracąc swoich właściwości.

„Zachęcamy państwa członkowskie do wdrażania dobrze zbilansowanych systemów (DRS), ponieważ pomoże to przejść na w pełni cyrkularne rozwiązanie dla puszki aluminiowej poprzez recykling ,puszka do puszki’. Zużyte puszki (UBC) mogą być łatwo przetworzone na inne produkty aluminiowe, takie jak części samochodowe czy rowerowe, klienci coraz częściej szukają produktów z wysoką możliwością recyklingu. Możemy to zrobić, pod warunkiem że systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR) dostarczą naszym zakładom możliwości przetapiania wystarczające ilości i jakość oddzielnie zebranych i posortowanych UBC. Tylko DRS może to zagwarantować” – według Maartena Labbertona, dyrektora grupy ds. opakowań w European Aluminium.